Září 2009

song black or white ....

25. září 2009 v 19:20 | kamikazde

BLACK or WHITE
noneni hustej?

Jackson

15. září 2009 v 14:49 | kamikadze

MICHAEL JACKSONPovolání: Zpěvák, herec, tanečník
Datum narození: 29. 08. 1958
Datum úmrtí: 25.6.2009
Místo narození: Gary, Indiana, USA
Místo úmrtí: Los Angeles, Kalifornie, USA
Znamení: Panna
Výška: 178 cm
Člen skupin: Jackson 5 Jacksons

Michael Jackson byl americký popový zpěvák, skladatel a tanečník černošského původu. Jeho desky Thriller a Bad patří mezi nejvýznamnější v oblasti pop music. Album Thriller zůstává dodnes nejprodávanějším albem všech dob.
Pocházel z devíti sourozenců a svou hudební kariéru zahájil již jako chlapec. Počátkem 60. let jeho starší bratři vystupovali v sourozenecké skupině a Michael se k nim přidal v roce 1964. Brzy se stal jako nejmladší leaderem skupiny The Jackson 5. Skupina prorazila v roce 1969 a první LP vydala, když bylo Michaelovi 12 let. Souběžně s tím už tehdy odstartoval sólovou kariéru. Prvním jeho hitem byla balada Got to Be There (1972). Naposledy s bratry vystoupil v roce 1984. Dnes je považován za krále popu ("King Of Pop").
Michael se prosadil jako skladatel, zpěvák a tanečník. V tanci přišel se zvláštním tanečním krokem, kdy divák má pocit, že tanečník kráčí vpřed, ve skutečnosti ale kráčí pozpátku - Moon walk (měsíční chůze).

Hudba pro filmy a seriály

Michael se spolupodílel i na hudební stránce početných filmů a seriálů (Zachraňte Willyho 1, 2, Simpsonovi, E.T. mimozemšťan, Moonwalker, Kapitán EO, Čaroděj, Safari, Superman, ...).

Osobní život

První manželkou se stala Lisa Marie Presley, dcera Elvise Presleyho. Vzali se v květnu 1994, odloučili v prosinci 1995, rozvedli v lednu 1996.
Podruhé se oženil se zdravotní sestrou Debbie Rowe s níž měl 2 děti, Paris a Prince. Brzy po narození dětí žili manželé odděleně a rozvedli se po necelých třech letech (1996-1999). Matka třetího dítěte není známa. Debbie Rowe krátce po Michaelově smrti přiznává, že Michael není jejich biologickým otcem. Tato zpráva byla později dementována - rozhovor byl falešný.

Michael byl sice afroamerického původu, ale jeho kůže získávala postupně bílou barvu. Za zbarvení jeho kůže mohlo vitiligo[zdroj?], což je vrozené neinfekční onemocnění, při kterém dochází k výpadkům pigmentu a projevuje se bílými skvrnami. Michael kryl fleky tmavým makeupem přibližně do roku 1986. Pak už se jich objevilo příliš velké množství a tak začal používat makeup světlý. Ovšem veřejnost o tom informoval až v roce 1993 v rozhovoru s Oprah Winfrey

Plastické operace
První operaci Michael podstoupil v roce 1979, když si zlomil nos při taneční zkoušce. Po uzdravení si nechal nos poprvé upravit plastickou operací. Pokračoval v roce 1984, opět si nechal nos trochu upravit. V roce 1987 si ještě nechal udělat dolíček v bradě. Někteří fanoušci se domnívají, že se nos ještě změnil kolem roku 2001, to ale Michael nikdy nepřiznal. Jejich skutečný počet se stal námětem spekulací bulvárních médií.


Zdravotní problémy

Zpěvák se léta potýkal s geneticky podmíněnou chorobou plic. Lékaři u Jacksona zjistili nedostatek alfa-1-antitrypsinu. Ten vede mimo jiné ke vzniku rozedmy plic. Podle lékařů mohla pomoci jedině transplantace plic, zpěvák však takový zákrok odmítal.

v padesáti letech na selhání srdce . 25. června 2009 zpěvák zkolaboval. Centrála rychlé zdravotní pomoci přijala telefonát ze zpěvákova domu ve 12:21 místního času. Když do domu o devět minut později dorazili zdravotníci, tak již zpěvák nedýchal, byla u něj zjištěna srdeční zástava a lékař se ho na místě před převozem do nemocnice pokoušel marně resuscitovat. Po převozu do nemocnice UCLA pak byl po několika neúspěšných pokusech o oživení prohlášen ve 14:26 místního času (21:26 UTC t.j. 23:26 SELČ) za mrtvého. Příčinou náhlého úmrtí bylo předávkování propofolem, což je velmi silné sedativum